You are in site section: Prime Ministers of Australia

Stanley Bruce

Stanley Bruce

Prime Minister from 9 February 1923 to 22 October 1929

Stanley Melbourne Bruce
Stanley Melbourne Bruce. Photo: National Library of Australia, nla.pic-an23323131.

Stanley Bruce became Prime Minister in 1923 when he was only 39 - Australia's second youngest Prime Minister. During his term as Prime Minister there was a gradual increase in Commonwealth powers in financial matters.

Bruce held the office for six and a half years until he lost his seat in the election in 1929. He later became a very effective High Commissioner in London and served there for 13 years. In 1947 he became Viscount Bruce of Melbourne - our only Prime Minister to be awarded a peerage.

Beginnings

Stanley Melbourne Bruce was born in Toorak, Victoria, on 15 April 1883. He was the youngest of five children of John Munro Bruce and Mary Henderson. His father JM Bruce, was born in Ireland, the son of a Scottish immigrant. He was educated in Scotland before serving a warehouseman's apprenticeship in Ireland. He came to Melbourne when he was 18, and became a partner in a mercantile business. In 1878 he co-founded the firm of Paterson, Laing & Bruce (PLB), who imported and sold goods.

Stanley Bruce was educated at Melbourne Grammar School, where he captained cricket, football, athletics and rowing teams. In 1903 he went to Cambridge University in England, where he won prizes for rowing and studied law. He became a barrister in 1906, working in London. He also chaired the London board of PLB.

He married Ethel Anderson in 1913, but they had no children.

When the First World War began, he enlisted in the British army; he fought at Gallipoli in 1915 as a captain, and was awarded the Military Cross and Croix de Guerre. After being wounded twice, he was invalided back to London when his knee was shattered by a bullet. He spent the next two years on crutches.

He returned to Melbourne in 1917 to manage the PLB firm.

Entry to federal politics

Several months after returning to Australia, Bruce was persuaded to stand as the Nationalist Party candidate in a by-election for the federal seat of Flinders, Victoria. The by-election was held on 11 May 1918. Bruce won, and held his seat through the next four general elections: 1919, 1922, 1925 and 1928.

Bruce represented Australia at the League of Nations meeting in Geneva, September-October 1921. In December 1921 he was appointed Treasurer, replacing former Prime Minister Joseph Cook (who had been appointed High Commissioner to UK) in William Morris Hughes' Nationalist government.

Prime Minister Stanley Bruce

On 9 February 1923, Bruce was commissioned as Prime Minister. He formed a governing coalition with Earle Christmas Grafton Page's Country Party after Hughes was removed from the prime ministership as the result of the refusal by the Country Party (CP) to support a Hughes-led government.

At 39, Bruce was the second youngest Prime Minister after John Christian Watson, (up to 2007). He was always immaculately groomed (nicknamed 'Spats' because he often wore gaiters), urbane, detached and unflappable. To the general Australian public, he seemed the complete English aristocrat.

The Nationalist-Country Party coalition retained power for the next six-and-a-half years through the next two general elections. As Prime Minister, Bruce held other portfolios: External Affairs (February 1923-October 1929), Health (April 1927-February 1928), and Trade and Customs (May-November 1928).

The Bruce-Page coalition adopted the 'Men, Money, Markets' policy for economic development within an imperial framework. This meant obtaining labour and capital from the UK for expanding Australian industry to provide products for the British Empire, while being protected by preferential tariffs.

The Bruce government also saw the development of Canberra as the national capital; the beginning of the transfer to Canberra from Melbourne of federal government departments, and the first meeting of federal parliament in Canberra on 9 May 1927 after an opening ceremony by the Duke of York (later King George VI).

Mounting industrial conflict occurred from 1927 to 1929, often violent, with major strikes by sugar mill workers, dockers, transport workers, timber industry workers and coal miners. The federal government response to the strikes was to legislate, through the Maritime Industries Bill, to return arbitration powers to states. The union movement was determined to resist this transfer of power, seeing it as giving militant employers an advantage over workers.

Bruce excluded WM Hughes from meetings of the parliamentary Nationalist Party on 22 August 1929 for voting with Labor in a motion censuring the government for dropping the prosecution of John Brown, a Newcastle coal 'baron' who had closed his mines in a lock-out of miners. Intent on revenge, on 10 September 1929 Hughes moved the deferral of the Maritime Industries Bill until it could be put to referendum or election. Five rebel Nationalists and Labor voted with Hughes and against the government, which lost the ballot 34:35 when the Speaker, Littleton Groom, refused to vote. The government fell, a general election was called, and parliament was dissolved.

Later political life

At the general election on 12 October 1929, Bruce's Nationalist Party was defeated in a landslide victory to Labor, following defection by WM Hughes and other Nationalists. Bruce lost his own seat, becoming the first Prime Minister to lose his own seat while holding office.

Bruce regained his seat at the general election on 19 December 1931 and joined the ministry in Joseph Aloysius Lyons' United Australia Party (UAP) serving as Honorary Minister (January 1932-October 1933), Assistant Treasurer (January-June 1932) and Resident Minister in London (1932-33). He resigned his seat on 6 October 1933 to become High Commissioner to the UK.

In March 1939 JA Lyons, shortly before dying in office, suggested to Bruce that he replace him as Prime Minister because of his failing health. After Lyons' death, interim Prime Minister, ECG Page, also tried to reinstate Bruce as Prime Minister. Bruce agreed on each occasion but set unacceptable terms, causing negotiations to break down.

Beyond politics

Bruce remained High Commissioner to the UK for 13 years during critical periods of the rise of fascism and Nazism in Europe and Japan, mounting international tensions leading to the Second World War, and the re-establishment of peace. He was respected by the UK 'Establishment' and was widely consulted by leading Conservative Party figures.

As High Commissioner, Bruce represented Australia in various international forums, including the League of Nations 1933-1936, World Monetary and Economic Conference 1936, Empire Coronation Committee 1936-1937, and the British War Cabinet 1942. He was President of the League of Nations Council 1936 during the Ethiopian crisis and presided over the conference in June-July that resulted in the Convention of Montreux, which regulated passage of warships through the Dardanelles and Bosporus straits.

Bruce remained actively involved in public life after concluding his time as High Commissioner. He served as chairman of the World Food Council from 1947 to 1951, chairman of the Finance Corporation for Industry Ltd from 1947-1957, and the foundation Chancellor of the Australian National University from 1952 to 1961.

He was raised to peerage as the Viscount Bruce of Melbourne in 1947 (the only Australian ever thus honoured). Bruce lived permanently in the UK from 1933 onwards. He returned to Australia infrequently and was therefore largely unknown to post-war generations of Australians.

Bruce died in London, England, on 25 August 1967.

Legislation

Important legislation in the period of the Bruce-Page Government (1923-1929) included:

The Air Force Act 1923 set up a separate military aviation service.

The Bankruptcy Act 1924 established a Commonwealth Court of Bankruptcy.

The Meat Export Bounties Act 1923 and the Dried Fruits Exports Control Act 1924 are examples of legislation to allow primary producers control of marketing and to claim government aid to primary industry.

The Peace Officers Act 1925 established a Commonwealth Police Force.

The Federal Aid Roads Act 1926 was an early States grants act.

The Transports Workers Act 1928 was a controversial bill to deal with employment of waterside workers.

The Financial Agreement Act 1928 provided for Commonwealth assured liability for state government debts and setting up the Australian Loan Council.

The Financial Agreement Validation Act 1929 gave effect to a 1927 agreement between the Commonwealth and the states on payment to states.

Important amendments were made to the Conciliation and Arbitration Act, the Crimes Act and the Customs Tariff Act.